Gravitacija perspektive

Sodobni cirkus, zračne akrobacije, ulični teater

O predstavi

Predstava Gravitacija perspektive predstavlja drugi del avtoričine druge trilogije PrePLetanje. Trilogija se ukvarja z medsebojno prepletenostjo, povezanostjo in sovplivom vsega organskega in anorganskega okolja. Po prvem delu z naslovom Etida za prepariran klavir in vrv, kjer je avtorica preko zračnih akrobacij ter manipulacije zračne vrvi kreirala glasbo na prepariranem pianinu, se v drugem delu trilogije, predstavi z delom Gravitacija perspektive, ki ima po navdihu prve predstave prav tako tri dele. Manipulacija in s tem (so)vplivanje se z vrvi prestavi na telo samo, ki z gibanjem neposredeno (preko senzorja pritrjenega na telo ter konstrukcijo za zračne akrobacije) vpliva in spreminja glasbo. V prvem delu  predstave tako lahko pozorna poslušalka sliši manipulirano glasbo, ki jo je Morton Feldman naslovil: For John Cage, ki jo avtorica in gibalka s svojim gibanjem popolnoma predrugači in ustvari novo zvočno kraino. Avtor glasbe drugega in tretjega dela Tjaž Juvan pa upravlja s senzorjem preko soft ware programske opreme.

Vemo da je perspektiva, preko katere zremo in plujemo skozi čas in prostor determinira in določa naše počutje, odločitve ter posledično ukrivlja in ustvarja pot po kateri hodimo. Tako nas naš pogled na svet vsak trenutek ponovno izgrajuje. V določeno perspektivo smo tudi že privzgojene, ta nas ukaluplja, usmerja in pa tudi utesnjuje. Iz nas v današnjem hiper kapitalizmu ustvarja idealne potrošnice_ke. Kolikšen vpliv na spremembo perspektive imamo posameznice, kolikšen vpliv ima družba ter kolikšen vpliv ima genetika? Ali lahko perspektivo povežemo s sodobnimi znanstvenimi ugotovitvami o naravi vesolja in gravitaciji? Po kvantni mehaniki resničnost ni objektivna in neodvisna od nas, temveč subjektivna opazovalka vpliva na rezultate eksperimentov. Prepletenost, povezanost in sovpliv pa segajo prav do samih strun iz katerih je stkana pajčevina kozmosa.

Sodobno-cirkuška predstava Gravitacija perspektive subtilno skozi kreativno raziskovanje “letenja” - zračnih akrobacij in preizprašuje vprašanja obrata perspektive. Vsebino črpa tudi s strani avtorjev, ki so se s temo že ukvarjali. Po Raulu Vaninghamu je ravno trenutek ustvarjalne spontanosti “najmanjša možna manifestacija obrata perspektive«. 

 

 

Sodelavci_ke

Koncept, koreografija, izvedba, manipulacija glasbe: Danijela Zajc 
Soavtorice_ji in ustvarjalke_ci:
Pomoč pri režiji: Jaka Andrej Vojevec
Glasba: Tjaž Juvan
Oblikovanje glasbe: Tjaž Juvan / Sašo Puckovski
Pomoč pri koreografiji: Tjaž Juvan
Programiranje in sestava senzorjev: Jurij Podgoršek
Kostumografija: Katarina Zalar
Oblikovanje luči: Maja Pahor
Tehnična pomoč: Maja Pahor, Jaka Vojevec, Sašo Puckovski

Podpora

Produkcija: Društvo Mismo Nismo
Izvršna produkcija: Danijela Zajc
Projekt je sofinancirala Mestna občina Ljubljana, oddelek za kulturo in Santa Maria da Feira (Mais Imaginarius festival)

Tehnični rider

Tehnični rajder

Ulična predstava Gravitacija perspektive vsebuje zračne akrobacije in ima za izvedbo postavljeno samostoječo konstrukcijo za zračne akrobacije v obliki piramide.
Za postavitev konstrukcije in scene potrebujemo cca 2h, poleg tega pred nastopom potrebujemo 60 min za pripravo nastopajočih. Idealno pričnemo s postavljanjem 3h pred predstavo, minimalno pa 2h. Na prizorišče pridemo z lastnim prevozom in prosimo za dostop avtomobila do prizorišča, da raztovorimo rekvizite, v kolikor je to možno.

Prostor:
- Za izvedbo potrebujemo ravno površino v velikosti trikotnika 6 m na vsako stranico.
- prazen prostor v višino 6,3m na sredini trikotnika (to je višina samostoječe kontrukcije) - idealni pogoji so bolj intimen javni prostor
- potrebujemo mizo in stol za zvočnega tehnika
- predstava je primernejša za nočne izvedbe
- električno napajanje (za zvok in za luč)

Ozvočenje:
- 2 aktivna zvočnika na stojalih s frekvenčnim razponom (20hz ali 30hz do 20 khz). Primerni za predvajanje frekvenc tudi pod 100hz.
- digitalna mešalna miza (mixer) z vsaj 4 xlr in 4 jack vhodi – če so kombinirani vhodi jack/xlr je dovolj 6 vhodov. Mora imeti možnost povezave z računalnikom preko usb vhoda.
- če je možno sporočite katera mešalna miza bo na voljo ter kakšen usb kabel je potreben za povezavo računalnika in mešalne mize.
- 4 xlr/xlr kabli. 2 xlr za povezavo mešalne mize in zvočnikov. 2 za povezavo mikrofonov z mešalno mizo. Dolžina odvisna od oddaljenosti mešalne mize od prizorišča. Vsaj 10m.
- možnost napajanja računalnika – električni razdelilec pri mešalni mizi.

Luč :
- potrebujemo splošno luč, ki bi osvetljevala celotno talno površino prizorišča (krog v premeru cca 6-7m)
- luč ki bi osvetljevala fokusno po celotni sredini v višini 6,3m (- eno fokusno luč prinesemo seboj, ki jo obesimo na vrh strukture in jo lahko uporabimo za osvetlitev sredine. )
- luč ki bi osvetljevala dve nogi konstrukcije (6m v višino)
- enostavno lučno mešalno mizo
- lučno tehnico, ki nam bo pomagala pri izvedbi predstave priskrbimo sami

Predstavo lahko prilagodimo v kolikor se ne morejo zagotoviti primerni pogoji. Prav tako lahko priskrbimo tehniko sami, v kolikor se za to v naprej dogovorimo.

Kontakti:
Danijela Zajc, danijelazajc@gmail.com (izvedba, tehnika, produkcija)
Tjaž Juvan, tjaz.juvan@gmail.com (zvočno oblikovanje in upravljanje s senzorjem)

Datum
ponovitve
datum
kraj
Kino Šiška (Ana Desetnica festival)
Medijski odzivi